Herdenking Explosie Munitieloods Spijk

Herdenking Explosie Munitieloods
Samen met familieleden van de slachtoffers en dorpsgenoten hebben we op 12 juni 2025 stilgestaan bij de explosie van de munitieloods. Na een samenzijn in de Andreaskerk (bekijk deze hier terug) is een plaquette onthuld aan de Hoofdweg Zuid. Loop langs, sta stil, herinner. Bekijk soms even het filmpje waarin mannen na jaren hun herinneringen ophalen.

Wat gebeurde er 80 jaar geleden
80 jaar geleden was het in Spijk een grijze dag, geen zon te bekennen. Een gewone dag zo leek het. Alles ging z’n gangetje en de dorpsbewoners deden hun ding. In de houten loods van de dorsvereniging die toen stond aan wat toen nog de Losdorpsterweg heette waren leden van de Binnenlandse Strijdkrachten aan het werk, een groep van zo’n 13 man. In de loods lag munitie opgeslagen en werd materiaal ontmanteld en schoongemaakt.

De loods was net netjes gemaakt door de jongemannen en Van Dijk, de sectiecommandant probeerde er op toe te zien dat alles netjes bleef en er niet gerookt werd. De voorbereidingen voor de schietoefening van de volgende dag waren in volle gang en een levering voor de Canadezen stond voorin de loods in een munitiekist klaar. Voor de loods stond een paard en wagen van het Rode Kruis.

Wat er daarna precies gebeurde is voor ons niet bekend. Feit blijft dat rond half 5 een eerste explosie wordt gehoord. De explosie is linksachter in de loods. Na zo’n 5 tot 10 minuten volgt er een 2e explosie. Wachtmeester Malherbe en werker Van Dijk komen aangesneld en proberen mensen te bevrijden uit de brandende puinhopen. Dokter Zuidhof verleent de eerste hulp. Na de 2e explosie was de loods al grotendeels plat. Het vuur en de explosies verspreiden zich verder naar voren in de loods. Na 20-30 minuten volgt de grootste explosie, voorin de loods. Deze explosie laat het dorp beven, lichtkogels vliegen de lucht in telkens weer exploderen handgranaten en knettert de geweermunitie. Huizen raken onherstelbaar beschadigd en het vuur grijpt om zich heen. Tot op de Hoofdweg Noord en in de verre omtrek sneuvelden de ruiten.

De brandweer is lange tijd bezig om alles te blussen, rond 21.00 uur vertrekken ze en daarna kon men beginnen met het bergen van de slachtoffers. Een hele opgave voor collega’s en dorpsgenoten. Zelfs in de dagen erna worden nog resten gevonden en wordt alles opgeruimd. Zeven jongemannen komen om in de explosie en evenveel mensen raken gewond. Het was een grote schok voor het dorp.

Herdenking
Tijdens de herdenking is door familieleden de plaquette onthuld en een krans gelegd. In de krans zien we zeven oranje anjers. Zeven mannen, allen in dienst van de Binnenlandse Strijdkrachten om te werken aan de vrijheid en opbouw van ons land.

Oproep
Vanuit de werkgroep gaan we samen verder werken aan het verhaal van Spijk in de Tweede Wereldoorlog. Heeft u nog bijzondere foto’s of verhalen neem gerust contact op met iemand uit de werkgroep of stuur een mail naar sandravanlune@gmail.com.

Werkgroep 80 jaar vrijheid

Dorpsagenda